fbpx

Zambiya

Dünyanın 7 Doğal Harikası’ndan biri olan Viktorya Şelaleleri, Zambiya’yı seyahatin ana sebebi. Yöredeki kabileler tarafından “gürleyen şelale” olarak anılan bu şelaleler, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Zimbabve’den de ulaşılabilen bu şelaleler, Niagara ve İguaçu Şelaleleri ile birlikte dünyanın en görkemli şelaleleri arasında kabul ediliyor. Zambiya, safari için de iyi bir destinasyon. Ülke kendisini “Gerçek Afrika” olarak diğer ülkelerden ayrıştırmaya çalışıyor. Ve doğal ortamı korumak ve sürdürülebilir turizm için yatırımlar yapıyor.

ZAMBİYA LÜKS TATİL

60’larda bağımsızlığını elde eden Zambiya, farklı dillerden (20’nin üzerinde) ve 70’in üzerinde kabileden oluşan bir ülke olmasına rağmen toplumsal huzura sahip bir yer. Turistlerin güvenle seyahat edebildikleri bir destinasyon. Viktorya Şelaleleri en öne çıkan yer olsa da bununla beraber South Luangwa Ulusal Parkı gibi safari yapılacak birçok parkı bulunmakta. Adını Zambezi ırmağından alan ülkede çok sayıda doğal park alanı bulunur. Game drive’ların yanı sıra Zambezi nehrinde Boat Safari ve North Luangwa Ulusal Parkı’nda Walking Safari de yapabilirsiniz. Zambiya’ya yılın her mevsimi gidilebilir. Haziran – Eylül arası seyahat için en ideal dönem; Nisan, Mayıs ve Eylül ayları çok sıcak. Safari gezilerimiz 4*4 araçlarla gerçekleşiyor olup bir safari gezisinde en fazla 6 kişi bulunmaktadır. Bu sayede tam anlamıyla bir safari deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Zambiya, güvenli bir ülke olması sebebiyle çocuklu ailelerin de tercihi. Bu tatilinizi Güney Afrika ile de rahatlıkla birleştirebilirsiniz.

Gitmeniz için 9 neden

1. Nefes kesici Viktorya Şelaleleri

2. Dünyaca ünlü South Luangwa Ulusal Parkı

3. Zambezi nehrinde Cruise

4. Turizmin bozmadığı bir “Real Africa” deneyimi

5. Kunda kabilesi gibi yerel halka tanışma

6. North Luangwa Ulusal Parkı’nda Yürüyüş Safari

7. Güney Afrika ile seyahatinizi birleştirme

8. Game Drive + Boat Safari + Walking Safari

9. Gece Game Drive gezileri

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+2 (1 saat geri)
Telefon Kodu: +260
Resmi Dil: İngilizce
Diğer Diller:
Başkent:
Lusaka
Din: Hristiyan
Para Birimi: Zambiya Kwachası

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY
Uçuş Süresi: 9 saat
Ana Havalimanı: Lusaka
Vize: Kapı Vizesi 
Priz: Tip D & G Fiş (3 dişli) ile C Fiş (2 Dişli)
Bahşiş: Servis Bedeli faturaya dahil edilmediyse 10%’a kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Zambiya fakir bir ülke olduğundan; tura katıldığınızda veya herhangi bir hizmet aldığınızda, ufak miktarlarda bahşiş verebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Zambiya’ya seyahatte Sarı Humma aşısı ve sıtma ilacı anılması önerilmektedir.  Özellikle Güney Afrika üzerinden seyahat etmeyi planlayan kişilerin Sarı Humma aşı sertifikasını yanında bulundurması gerekmektedir. Seyahat Sağlık Merkezi’nden randevu alarak bilgi temin edebilirsiniz ve ücretsiz aşınızı yaptırabilirsiniz.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Güney Afrika: THY ile Cape Town’a uçup Güney Afrika’yı gezdikten sonra programınıza Zambiya’da devam edebilirsiniz.