fbpx

Santorini

Santorini, Yunanistan’ın Kiklad adalarından biri ve Mikonos adası ile birlikte en ünlüsü. İrili ufaklı 220 adadan oluşan Kiklad, kutsal kabul edilen Delos adasını çevreledikleri için bu ismi almış. Santorini, dünyadaki en romantik yerler arasında yer alıyor ve bu unvanını fazlasıyla hak ediyor. Balayı ve düğün için en gözde yerlerden birisi. Yunan adalarının ikonik Arnavut kaldırımları; bembeyaz evleri; bu adada mavi kubbelerle taçlandırılmış ve ortaya inanılmaz bir güzellik ortaya çıkmış. Ada sakinlerinin Thira ismini kullandıkları ada; volkanik bir faaliyet sonrası oluşmuştur ve bunun sayesinde adadaki kasabalar muhteşem bir manzaraya sahip yamaçlar üzerine kurulu. Fira, adanın merkezi ve en kalabalık yer. Burada yer alan taverna ve restoranları mutlaka denemelisiniz. Buradan 10 dakikalık yürüyüşle ulaşabileceğiniz Firostefani, size enfes bir manzara sunacak. Adanın en öne çıkan özelliği, nefes kesen manzaraları ve günbatımları. Günbatımı için en ideal yer Oia; günbatımından hemen önce burası inanılmaz bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Eğer biraz uzun bir yürüyüşü göze alabiliyorsanız; Fira’dan Oia’ya yürüyüp; adanın muhteşem manzarasını yavaş yavaş içinize çekebilirsiniz. Yine gün batımı ve Oia’yı yukarıdan göreceğiniz Imerovigli de gitmek isteyeceğiniz yerlerden.

SANTORİNİ LÜKS TATİL

Santorini, Türkiye’den kolayca ulaşılabilen bir yer ve bu sebeple balayı tatili veya romantik bir tatil için uzaklara gitmek istemeyenlerin ilk tercihleri arasında. Adaya deniz yoluyla ulaştıysanız, kasabaların kurulu olduğu tepeye teleferikle çıkabileceğiniz gibi daha geleneksel ve eğlenceli bir yolculuk yapıp katır ve eşeklerle de yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Adayı en önemli ziyaret sebebi balayı ve romantik tatil. Adada, yamaçlara kurulu onlarca butik otel var. Oteller, genelde büyük resortlar şeklinde değil; az odalı, ayrıcalıklı hizmetler sunan butik lüks oteller. Balayı için birbirinden güzel seçenekler sizi bekliyor. Adadaki en önemli aktiviteler; yürüyüş yapmak, muhteşem bir manzara izleyerek dinlenmek ve günbatımını izlemek. Tabi lezzetli Yunan mutfağı eşliğinde bedeninizi şımartmayı da bunların arasına eklemek gerek. Santorini deniz tatili için gidilen bir yer olmasa da farklı plaj seçenekleri var. Kamari ve Perissa, Black beach yani siyah kumsallar olarak öne çıkıyor. Volkanik yapının adaya sunduğu bir ayrıcalık. Yine Red Beach de uzun bir tatilde ziyaret edebileceğiniz başka bir plaj. Adanın antik tarihinin yer aldığı bölüm Akrotiri. Volkanik küller sayesinde Pompeii gibi günümüze kadar korunaklı gelebilmiş ilginç bir yer; tarihe ilginiz varsa ziyaret etmenizi öneririz. Santorini, balayı ve romantik tatil için tartışmasız en top destinasyonlardan birisi.

Gitmeniz için 9 neden

1. Romantizm. Romantizm. Romantizm.

2. Ayrıcalıklı hizmet veren butik oteller

3. Balayı için top destinasyon

4. Oia’da izleyeceğiniz nefes kesici günbatımı

5. Enfes deniz mahsülleri

6. Kamari ve Perissa Black Beach

7. Akrotiri Antik Şehri

8. Sakin ve keyifli bir tatil

9. Yakınındaki Mikonos adasıyla tatilinizi birleştirin

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+2 (1 saat geri)
Telefon Kodu: +30
Resmi Dil: Yunanca
Diğer Diller:
Başkent:
Atina
Din: Hristiyan
Para Birimi: Euro

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY, Aegean Airlines
Uçuş Süresi: 3 saat (Atina aktarmalı)
Ana Havalimanı: Thira
Vize: Var. Schengen.
Priz: Tip F Fiş (2 dişli)
Bahşiş: İsteğe bağlı olmakla birlikte 10% civarında bir bahşiş genel kabul gören uygulama.

Atina / Mikonos: Aegean Airlines’ın Atina aktarmalı uçuşları ile; Mikonos tatilinize birkaç gün Atina konaklaması ekleyebilirsiniz. Ve ya yaz aylarında sunulan Santorini – Mikonos feribot seferleriyle; bu iki adayı birleştirebilirsiniz.