fbpx

Sri Lanka

Hindistan’ın hemen güneyinde yer alan bu Hint Okyanusu adası, komşusuna nazaran çok küçük olmasına karşın ziyaretçilerine birçok seçenek sunuyor. Beyaz kumsalları ve egzotik iklimiyle muhteşem bir Deniz&Kum&Güneş tatili sunarken; diğer tarafta Budist tapınakları, Polonnaruwa ve Anuradhapura gibi antik şehirleri ve tarihi zenginlikleri; birbirinden renkli Sari’leri içinde sıcak halkı; ünlü Kandyan dansı ile kültürel renkleri ve tabi filler başta olmak üzere bir çok canlıyı ve birbirinden renkli bitkiyi barındıran parklarıyla Sri Lanka, tam bir tarih ve doğal güzellik hazinesi. 70’lere kadar Seylan olarak bilinen bu ada, İngiliz sömürgesi olmaktan çıkmış ve ardından yaşadığı iç savaşı atlatıp şimdi gözde bir turistik destinasyon haline gelmiştir. 

SRİ LANKA LÜKS TATİL

Marco Polo’nun dünyadaki en güzel ada olarak seçtiği Sri Lanka’yı ziyaret edenlerin çoğu da bu görüşe katılıyor. Kandy’deki yemyeşil çay tarlaları; Galle’deki sömürge dönemden kalan kale ve tarihi sokaklar; onlarca Sri Lanka Krallığı döneminden kalan tarihi yerler; egzotik bitki örtüsü ve egzotik deniziyle Sri Lanka, ziyaretçilerini büyülüyor. Doğal zenginliklerini korumuş bu adayı uçaktan ilk gördüğünüzde yemyeşil doğasına hayran kalacaksınız. Hala doğal parklarda özgürce dolaşan filler her an karşınıza çıkabilir. Türk Havayolları uçuşu ile Maldivler’i veya Emirates ile Dubai’yi bu tatilinize dahil edebilirsiniz.

Yazılı tarihi 3.000 yılı aşkın olan ada tarih ve kültür severler için tam bir cennet. Abisi Hindistan’ın aksine adada Budizm baskın olmakla birlikte; yol üzerinde Hinduizm Tapınaklarını ve Müslümanlar’ın yaşadığı yerleri peş peşe görmek mümkün. Ada ekonomisi ağırlıklı olarak çay, tarçın gibi tarımsal ürünlerin yanı sıra hızla büyüyen turizme dayalı.

İlk kez Portekiz’in ardından da Hollanda’nın yerleştiği adanın Galle bölgesinde hala Dutch kalesini görmek mümkün. Sri Lanka Kralıyla yaptığı anlaşmayı bozup adanın diğer bölgelerinde de yerleşen Dutch’ların hakimiyet döneminde; Kandy tek bağımsız kalan yerdi. Ünlü “Buda’nın Diş Emaneti”nin  bulunduğu Kandy;Perahera Festivali‘ne de ev sahipliği yapıyor. 20. Yüzyılın ortalarına kadar İngiliz kolonisi hüküm sürdüğü bu büyülü ada; şuan turizmin gözde destinasyonları arasında haklı yerini aldı.

Gitmeniz için 9 neden

1. Hint Okyanus’unun İncisi

2. Vahşi Yaşam

3. Budist Tapınaklar

4. Egzotik Sahilleri

5. Seylon Çay Tarlaları

6. Kandy Perahera Festivali

7. Sigiraya Kayası

8. Dambulla Mağaraları

9. Amanwella Oteli

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+5.30 (2.5 saat ileri)
Telefon Kodu: +94
Resmi Dil: Seylanca, Tamilce
Diğer Diller: İngilizce
Başkent:
Sri Jayawardenapura – Kotte
Din: Budizm, Hinduizm, İslam, Hristiyan
Para Birimi: Sri Lanka Rupisi

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY, Emirates, Qatar Havayolları
Uçuş Süresi:
11 saat
Ana Havalimanı: Kolombo
Vize: Kapı Vizesi veya e-Vize www.eta.gov.lk
Priz: Tip D Fiş (3 dişli)
Bahşiş: 10% Servis Bedeli genelde eklenir. Dahil değilse isteğe bağlı 10%-15% bahşiş bırakabilirsiniz.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Maldivler: THY’nin Colombo uçuşu Maldivler duraklamalı olduğundan Sri Lanka ile Maldivler tatili birleşebilir. Kültür ve deniz tatili tercihinize göre tatil programınızı düzenleyebiliriz.

Dubai:  Emirates Havayollarını tercih ederseniz 1 veya 2 gece Dubai’de konaklayıp; Arap Dünyası’nın bu lüks şehrini keşfedebilirsiniz!

Hindistan:  Hindistan’ın güney burnunda yer alan Sri Lanka ile Kerala bölgesi size unutulmaz bir tatil yaşatacaktır. Tatil süreniz 10 gün ve üzeriyse bu kombo yapılabilir.