fbpx

Zanzibar

Tanzanya’nın 25-50 km doğusunda yer alan Zanzibar, Zanzibar takımadasının en büyük iki adasından biri; diğeri de komşusu Pemba. Baharat adası olarak da bilinen bu ada, bu ismin hakkını mutfağında fazlasıyla veriyor. Adayı ziyaretinizde yapacağınız bir Baharat Turu’nda evinize birbirinden lezzetli ve taze baharatlar getirebilirsiniz. Ortaçağ’da Arap, Fars ve Hintlilerin yerleştiği bu ada; Afrika ile ticaret yapmak için kullanılmış. Bu dönem ada Müslümanlıkla tanışmış ve günümüzde de ada nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman. 15. yy itibariyle Batılı ülkeler tarafından ziyaret edilmeye başlanmış. 17 yy.’a kadar Portekiz sömürgesi olarak kalmış sonrasında Oman Sultan’ının kontrolü altına girmiş. Günümüzde de Oman’ın adada okul, hastane ve vakıf gibi birçok yatırımı bulunmakta. 20. yy ortalarında İngiltere’den bağımsızlığını kazanan ada, ana kara olan Tanganyika ile birleşmiş ve beraber bugünkü Tanzanya’yı oluşturmuşlar. Günümüzde ana kara ile anlaşmazlıklar devam etse de otonom konumuna karşın birçok konuda Tanzanya merkez yönetime bağlı.

ZANZİBAR LÜKS TATİL

Tanzanya’da; bembeyaz bir sahil ve egzotik deniz tatili isteyenlerin tercih ettiği yer Zanzibar. Zengin bir deniz mahsulüne sahip ada; çeşitli baharatlara ev sahipliği yapmasının da avantajını kullanarak güzel bir mutfak geliştirmiş. Otelinizde birbirinden lezzetli deniz mahsullerini mutlaka denemelisiniz. Adaya ismini veren baharat bahçelerini ziyaret etmenizi öneririz; ada Safran üretiminin en önemli merkezlerinden. Dalış veya snorkeling sevenler için de adanın çevresinde birçok mercan ve renkli deniz altı dünyası keşfedilmeyi bekliyor. Stone Town adanın tarihi merkezi ve UNESCO Dünya Mirasları içerisinde. Hediyelik eşya almak için güzel bir tercih. Rock tutkunları ise Fredy Mercury’nin yaşadığı evi mutlaka ziyaret etmeli. Zanzibar’ı; Tanzanya veya Kenya’da yapacağınız bir Safari ile de rahatlıkla birleştirebilirsiniz; böylece Safari’deki tatlı yorgunluğunuzu adanın egzotik atmosferinde atıp dinlenerek evinize dönebilirsiniz.

Gitmeniz için 9 neden

1. Egzotik bir ada tatili

2. Safari ile deniz tatilini birleştirme

3. Muhteşem resifleri ve mercanları

4. Deniz mahsulleri

5. Bembeyaz kumsalları

6. Balayı tatili

7. Snorkling ve Dalış

8. Lüks Oteller

9. Baharat Turu

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+3
Telefon Kodu: +255
Resmi Dil: Swahili
Diğer Diller: İngilizce, Arapça
Başkent:
Dodoma
Din: İslam
Para Birimi: Tanzanya Şilini

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY
Uçuş Süresi: 7 saat
Ana Havalimanı: Darüsselam
Vize: Kapı Vizesi
Priz: Tip D & G Fiş (3 dişli)
Bahşiş: Servis Bedeli faturaya dahil edilmediyse 10%’a kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Tanzanya fakir bir ülke olduğundan; tura katıldığınızda veya herhangi bir hizmet aldığınızda, ufak miktarlarda bahşiş verebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Zanzibar’a seyahatte Sarı Humma aşısı ve sıtma ilacı anılması önerilmektedir. Seyahat Sağlık Merkezi’nden randevu alarak bilgi temin edebilirsiniz ve ücretsiz aşınızı yaptırabilirsiniz.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Tanzanya: THY ile Darüselam veya Kilimanjero’ya uçup; Serengeti ve ya Selous gibi bir doğal parkta Safari yaptıktan sonra Zanzibar’da dinlenebilirsiniz.

Kenya: THY ile Naorobi’ye uçup Serengeti’de Safari turu yaptıktan sonra Zanzibar’da dinlenebilirsiniz.