fbpx

Antigua

Antigua ve Barbuda, Karayipler’de hayallerinizin ötesinde bir güzelliğe sahip. İçlerinden daha büyük olan Antigua, turistlerin ziyaret ettiği yer. Adaya hem cruise hem de uçuşla ulaşılabiliyor. Cruise gemisinden inenlerin ilk karşılaştığı; başkent St John içinden yükselen Katedral ve barok mimarideki binalar. Her ne kadar adaya ismini İspanyollar vermiş olsa da adayı sömürgeleştiren İngilizler olmuş ve 80’lere kadar İngiliz sömürüsü altında kalmış. Bunun doğal bir sonucu olarak ada mimarisi ve İngilizce dili; ada kültürünün bir parçası haline gelmiş. İngiliz Limanı’nda sıralı birbirinden güzel restoranlarda Karayip mutfağını denemelisiniz. Nelson Dockyard Ulusal Parkı, adada en çok ziyaret edilen yer ve adanın geçmişine burada kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Ada, nefes kesici manzaralara sahip. Tabi bu manzaralara ulaşmak için doğa içinde yürüyüş rotalarını takip etmelisiniz. Bunların içerisinde Shirley Tepesi’ne yapacağınız bir tırmanış; özellikle gün batımında size unutamayacağınız bir manzara sunacak. Adayı ziyaretin asıl amacı tabi ki enfes sahilleri. Turkuaz deniz ve bembeyaz bir kumsalda; arkanıza egzotik bir doğayı alarak tatil yapmayı düşlüyorsanız; burası tam size göre. “365 sahilin vatanı” olarak da anılan bu ülke; size birbirinden güzel plaj seçenekleri sunuyor. Kimsenin olmadığı ıssız bir plaj dahi bulabilirsiniz bu adada!

ANTİGUA LÜKS TATİL

Karayipler, egzotik tatil düşleyenlerin aklına gelen ilk yer. Bu ününü de fazlasıyla hak ediyor. Onlarca adadan oluşan bu bölgede; hangi adaya gideceğinizi seçmek zor olabilir. Eğer çok sayıda adayı görmek istiyorsanız; büyük gemilerin Cruise programları bunun için ideal. Karayipler’e giderken dikkat edilmesi gereken bir konu vize. Çünkü her bir adanın farklı bir durumu var: kimi Amerika’ya, kimi Avrupa’daki bir ülkeye bağlı; kimiyse kendi başına bir ülke. Karayipler’e gideceğiniz mevisimi seçmek de önemli: Haziran – Eylül arası tropik kasırgaların gerçekleştiği dönem olduğu için; bu dönemde Karayipler tatilini düşünmemelisiniz. Antigua egzotik tatil için en iyi dönem: Aralık – Mayıs arası. Tatilinizi yalnızca bu adada gerçekleştirebileceğiniz gibi: daha sakin olan ve 1,5 saatlik bot mesafesinde olan Barbuda ile birleştirebilir; veya çevredeki St Lucia & Barbados, Anguilla ve St Martin/St Maarten adalarını da dahil ederek bir Island Hopping programı oluşturabilirsiniz. Antigua, ister romantik bir balayı; ister ailenizle bembeyaz kumsallarda dinlendiğiniz bir tatil programı olsun; size cennetteymişsiniz hissini yaşatacak.

Gitmeniz için 9 neden

1. Bembeyaz Kumsal ve Turkuaz Deniz

2. İngiliz sömürge döneminin mirasları

3. Unutulmaz bir Balayı Tatili

4. Island Hopping

5. Onlarca plaj

6. Muhteşem Mercanlarını ve Renkli Denizaltı Hayatı

7. Su ve Doğa Sporları

8. Karayipler’in güzelliği ve sıcaklığı

9. Karayipler mutfağı

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT-4 (7 saat geri)
Telefon Kodu: +1-268
Resmi Dil: İngilizce
Diğer Diller: Antigua Kreyolu
Başkent:
Saint John’s
Din: Hristiyanlık
Para Birimi: Doğu Karayipler Doları

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: American Airlines, Liat, Air France
Uçuş Süresi: 16 saat
Ana Havalimanı: VC Bird International Airport
Vize: Var. Ülkeye girişte: Geçerli pasaport + dönüş bileti + otel rezervasyonu + konaklama süresini karşılayacak yeterli mali kaynak gösterilmesi durumunda vizeden muafsınız.
Priz: Tip A Fiş (2 dişli)
Bahşiş: Restoranlarda servis hizmeti eklenmediyse; hizmetten memnuniyetinize göre 5% – 10% bahşiş bırakabilirsiniz.

Karayipler Island Hopping: Çevredeki diğer Karayip adaları ile tatilinizi birleştirebilirsiniz!