fbpx

Guatemala

Guatemala, Orta Amerika’da yer alan küçük bir ülke olmasına karşın turizmin gözde destinasyonlarından birisi. Büyük Maya İmparatorluğu’nun en büyük merkezlerinden biri olan Peten’de, Tikal en çok ziyaret edilen yer. Hala kazıların devam ettiği El Mirador ise Tikal’den daha büyük bir arkeolojik yapıya sahip olacağının sinyallerini veriyor. Yağmur ormanı içinde yer alan bu tarihi yapıları gezerken; aynı zamanda doğa içinde de trekking yapmış olacaksınız. Tikal ziyaretinizi, yakınlardaki göl kenarına konumlanmış şirin Flores adacığında konaklama ile birleştirebilirsiniz. Maya Medeniyeti Guatemala’dan Belize’ye; oradan da Meksika’ya kadar uzanmakta. Gezinizi uzatıp bu üç ülkeyi birleştirebilirsiniz. Guatemala’da ilgi gören bir başka destinasyon da Antigua. İspanyol sömürge dönemindeki başkent olan Antigua, muhteşem bir kolonyal mimariye sahip. Rengarenk evlerin olduğu ve Arnavut kaldırımı taşlarıyla çevrili şehir; gurme gezginlerinin de uğrak yeri. Çevresindeki kahve tarlalarında, kahvenin yolculuğuna tanık olup, kaliteli Guatemala kahvesini tadabilirsiniz. Şehrin sırtını dayadığı Pacaya Volkanı, hiking için güzel bir rota. Guatemala folklorik kültürünü tanıma ve yerel el işi hediyelik eşyalardan satın almak için Chichicastenango pazarına mutlaka uğramalısınız.

GUATEMALA LÜKS TATİL

Maya Medeniyeti’nin önemli merkezlerinden biri olan Guatemala, 3 asır boyunca İspanyol sömürgesi altına girmiş ve 19 yy’da bağımsızlığına kavuşmuş. Ülke kültüründe hem Maya medeniyetinin hem de İspanyol sömürge döneminin etkisi büyük. Özellikle kırsal alanlarda Maya medeniyetinin etkilerini daha iyi gözlemleyebiliyorsunuz. Konuşulan onlarca farklı yerel dilden kıyafetlere, gelenek ve göreneklerine, bu köyler folklorik hayatıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Orta Amerika’nın en güzel göllerinden olan Atitlan Gölü’nün çevresinde bu kültürü devam ettiren birçok köy bulunmakta. Köyleri gezerken; halı dokumacılığından, otlarla yapılan ilaçlara, yerel kültürün izlerini yakından tanıyabileceksiniz. Atitlan Köyü, yanardağlarla çevrili muhteşem manzarasıyla dingin ve huzurlu bir tatil vaat ediyor. Ülkede birçok volkan bulunmakta. Bunların içinde en öne çıkanı Antigua yakınlarındaki Pacaya Volkanı. Lanquin parkının yakınlarında bulunana Semuc Champey ise kireç taşından oluşan turkuaz su göletlerinin ve ufak şelalelerin bulunduğu bir doğa harikası. Atitlan gibi burası da doğa içerisinde dingin ve huzurlu bir tatil için ideal. Ülkenin hem Pasifik hem de Karayipler kıyısında sınırı olsa da deniz tatili için tercih edilen bir yer değil. Guatemala City’den yakındaki Roatan (Honduras) gibi Karayipler’deki bazı adalara direk uçuşlar bulunmakta. Deniz tatili için Karayipler’de bir adayı veya Kosta Rika’yı gezinize dahil edebilirsiniz.

Gitmeniz için 9 neden

1. Maya Medeniyeti’ni keşif

2. Antigua Kolonyal Şehir

3. Semuc Champey

4. Pacaya Volkanı’na tırmanış

5. Atitlan Gölü’nde huzur ve dinginlik

6. Zengin aromalı Guatemala kahvesi

7. Folklorik kültür ve Guatemala Mutfağı

8. Mayalar’ın izinde: Guatemala-Belize-Meksika

9. Karayipler’de veya Costa Rica’da deniz tatili

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT-6 (9 saat geri)
Telefon Kodu: +502
Resmi Dil: İspanyolca
Diğer Diller:
Başkent:
Guatemala City
Din: Hristiyan
Para Birimi: Quetzal (GTQ)

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: Air France, Aeromexico, Aeroliteral
Uçuş Süresi: 22 saat (Aktarmalı)
Ana Havalimanı: Guatemala City 
Vize: Yok
Priz: Tip A (3 dişli) Fiş
Bahşiş: Servis Bedeli faturaya dahil edilmediyse 10%’a kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Tur rehberlerine yarım günlük turda 2-3USD; tam günlük turda 5USD bahşiş verebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Guatemala City güvenli bir şehir değil. Burada fazla zaman geçirmemenizi ve kaldığınız sürece dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Kosta Rika: Guatemala ile Kosta Rika gezinizi ara uçuşla birleştirebilirsiniz.
Belize & Meksika: Maya Medeniyeti’nin izlerini Guatemala’dan takip etmeye başlayıp; buradan Belize’ye ve sonrasında Meksika’ya geçebilirsiniz. Guatemala – Belize arasında düzenli gemi seferleri de bulunmakta.
Karayipler: Guatemala City’den, Roatan (Honduras) gibi Karayipler’deki bazı adalara direk uçuş bulunmakta. Guatemala gezinizi, deniz tatili ile birleştirebilirsiniz.