fbpx

Fas

Fas, Arap ve Berber kültürünün ağırlıkta olduğu bir yer olsa da 60’lara kadar süren Fransız sömürgesinin de bıraktığı birçok iz olmuş. Hem Akdeniz hem de Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunduğundan, Agadir ve Essaouira gibi sahil kasabaları, deniz tatili için gelen turistlerle dolup taşıyor. Son yıllarda Essaouira, Marakeş’e yakınlığı ve bohem hayatıyla yoğun ilgi gören bir yer. Tabi Fas yalnızca deniz tatili için değil; kültürel mirasları, zamanın durmuş olduğu hissini uyandıran şehirleri, rengarenk pazarları ve jip safari, tırmanış, çölde konaklama gibi doğa ile iç içe aktiviteler için de seyahat edilen bir yer.

FAS LÜKS TATİL

Fas’a genelde ilk giriş noktası olan Kazablanka, herkesin aklında filmiyle özdeşleşmiş bir yer. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bu şehir; tarihi meydanları ile bir gününüzü geçirebileceğiniz bir yer. Fas’ta en ilgi gören şehir Marakeş. Egzotik Arap kültürü ile modern şehir hayatını bir araya getiren bu şehir, İstanbul gibi zıtlıkların bir arada yaşandığı bir yer. Burada, eski hanlardan dönüşen riad’larda konaklamanızı öneririz. Bahçeleri ile de ön plana çıkan bu şehirde dünyanın en büyük ikinci camisi olan II. Hasan Camisi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buradan günübirlik Atlas Dağları’na bir gezi yapıp Berber kültürü tanıyıp muhteşem bir doğanın içinde huzur bulabilirsiniz. Eğer doğa sporlarını seviyorsanız, Atlas Dağları’nda birkaç gününüzü geçirmenizi öneririz. Burada Ouarzazate’ye geçip Atlas Stüdyoları’nı ziyaret edebilir; Mumya ve Gladyötör gibi filmlerin çekildiği yerleri görebilirsiniz. Tatilinize biraz macera katmak isterseniz, çölde bir-kaç gece kamp yapmanızı öneririz. Yıldızların altında ıssız bir yerde uyumak size bambaşka bir deneyim yaşatacak. Eğer tatiliniz uzunsa, eski başkent Fes’e de gitmelisiniz. Dünyanın en eski ve en büyük ortaçağ şehirlerinden olan Fes, size zamanda bir yolculuk yaptıracak. Fas, rengarenk pazarların bulunduğu ortaçağ mimarisini koruyan şehirleri Marakeş ve Fes, bembeyaz kumsalların uzandığı Agadir ve Essaouira, Berberlerin yaşadığı Atlas dağları ve uçsuz bucaksız çölleri ile, ziyaretçilerine birbirinden farklı deneyimler vaat ediyor.

Gitmeniz için 9 neden

1. Eski ve yeninin cümbüşü: Marakeş

2. Kazablanka

3. Arap&Berber&Fransız kültürlerinin izleri

4. Atlas Okyanusu Sahilleri

5. Agadir ve Essaouira’da deniz tatili

6. Atlas Dağları’nda Berber Kültürü

7. Çöl’de safari

8. Atlas Stüdyoları

9. Tarih&Kültür&Gurme&Doğa&Deniz bir arada

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+1 (2 saat geri)
Telefon Kodu: +212
Resmi Dil: Arapça
Diğer Diller: Fransızca
Başkent:
Rabat
Din: İslam
Para Birimi: Fas Dirhemi

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY, Royal Air Moroc
Uçuş Süresi: 5saat
Ana Havalimanı: Kazablanka
Vize: Yok
Priz: Tip C Fiş (2 dişli)
Bahşiş: Ufak hizmetlerde dahi bahşiş beklenir; hizmet sektörü geçimini ağırlıklı olarak bahşişten sağlamaktadır. Hizmetin büyüklüğüne göre ufak bozukluklardan 5-10%’a kadar bahşiş verebilirsiniz. Rehberlere bahşiş verilmesi genel uygulamadır.

İspanya: Kuzeyinde yer alan İspanya ile hem deniz hem de hava yoluyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.