fbpx

Ürdün

Ürdün, multi kültürel ve çok dinli yapısıyla asırlardır barış içinde yaşayan bir toplum. Kızıl Deniz’de Akabe şehri dışında ülkenin nerdeyse dört bir tarafı karayla çevrili. Bu sebeple kışları soğuk, yazları da aşırı sıcak. Burayı ziyaret etmek için en ideal zaman bahar ayları. Ülkenin başkenti Amman, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Şehri gezerken göreceğiniz tarihi yapılara hayran kalacaksınız. Amman’ın kuzeyinde yer alan Ceraş, bir zamanlar bu bölgenin idari, ticari ve dini merkeziydi. Bölgede yer alan antik yapılar ve arkeolojik kalıntılar ile Petra kadar ilgi gören bir yer. Ürdün, antik medeniyetler, dini ve kültürel gezi için ideal bir destinasyon.

ÜRDÜN LÜKS TATİL

Dünyanın yedi harikasından biri olan Petra’ya ev sahipliği yapan Ürdün, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Asırlardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda, Petra Antik şehri Ürdün’de en çok ziyaret edilen yer. Kayaların rengi nedeniyle Rose City olarak da bilinen bu antik yer, bir dönemin güçlü imparatorluğu Nebatiler’in merkeziydi. Petra ziyaretinizden sonra yolculuğa devam edip Akabe’ye gitmenizi öneririz. Yaptığınız keşifler sonrası Kızıl Deniz kenarındaki bu sahil kentinde yer alan lüks tesislerin birinde kendinizi şımartabilirsiniz. Ülkenin yine güneyinde bulunan Wadi Rum, kızıl kumlarla çevrili muhteşem güzellikte bir çöl vadisi. 4*4’lerle macera dolu bir yolculuk ve tırmanış için ideal. Karşılaşacağınız Bedevi kabileleri ile çöl hayatını daha yakından keşfedebilirsiniz. Ürdün’de yapılacaklar listesinde tabi ki Ölüdeniz’in (Lut Gölü) şifalı sularına kendinizi bırakmak da olmalı. İçerisinde bulunan tuz oranı sebebiyle suyun içine batmanız imkansız. Ürdün, engin tarihi, antik şehirleri ve kültürel miraslarıyla sizi cezbedecek bir destinasyon.  

Gitmeniz için 9 neden

1. Dünyanın 7 Harikasından biri: Petra

2. Amman’ın renkli ve hareketli hayatı

3. Lut Gölü’nün şifalı suları

4. Wadi Rum’da macera dolu tatil

5. Bedevi kültürü

6. Ceraş Antik şehri

7. Akabe

8. Kızıldeniz’de tatil

9. Çöl ortasındaki Kamp’larda konaklama

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+2 (1 saat geri)
Telefon Kodu: +962
Resmi Dil: Arapça
Diğer Diller: İngilizce, Fransızca
Başkent:
Amman
Din: İslam
Para Birimi: Ürdün Dinarı

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY, Royal Jordanian
Uçuş Süresi: 3,5 saat
Ana Havalimanı: Amman
Vize: Yok.
Priz: Tip G  (3 dişli) ve C (2 dişli) Fiş
Bahşiş: Ufak hizmetlerde dahi bahşiş beklenir; hizmet sektörü geçimini ağırlıklı olarak bahşişten sağlamaktadır. Hizmetin büyüklüğüne göre ufak bozukluklardan 5-10%’a kadar bahşiş verebilirsiniz. Rehberlere bahşiş verilmesi genel uygulamadır.

ÖNEMLİ: Ramazan ayında dışarıda yeme-içme imkanları çok sınırlıdır.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Mısır: Ürdün’ün güneyinde yer alan ve Piramitlere ev sahipliği yapan bu güzel ülkeyi Ürdün tatilinizle birleştirebilirsiniz.