fbpx

Filipinler

7000 bin adanın üzerinde adadan oluşan Filipinler için yeryüzündeki cennet diyebiliriz. Güney Çin Denizi’nin en doğusunda yer alan bu adalar topluluğu, ekvatora yakın konumuyla yıl boyu sıcak bir yer. Tropik iklimi sayesinde de muhteşem bir doğaya sahip. Ada uzunca bir tarihe sahip olsa da 16 yy’da İspanya sömürgesine girdikten sonra önemli bir ticari merkez haline geldi. Bunun sonucu olarak ülke genelinde Katolik inanç yaygın. Kuzeyindeki Vigan şehri, İspanyol kolonyal dönemin ve mimarisinin günümüze kadar en güzel korunabildiği yer. Her ne kadar 20 yy başına kadar İspanyol sömürge düzeni devam etmiş olsa da, adada İspanyolca unutulmuş durumda. Adanın yerel dil olan Filipince ve İngilizce yaygın olarak kullanılıyor. Bu uzun tarihi boyunca, Malay, Hint, Çin, Arap ve Batılı toplulukların yerleştiği bir yer olarak multi-etnik ve multi-kültürel bir yapıya sahip.

FİLİPİNLER LÜKS TATİL

Yüzlerce adadan oluşan Filipinler; egzotik deniz tatili, doğa ve macera severler ve dalış tutkunları için cezbedici bir yer. Büyük bir alana dağılmış olan bu adalar arası seyahatler yaygın olarak uçaklarla gerçekleşiyor. Yıl boyu sıcaklığın düşmediği bu adalar topluluğu; Temmuz-Eylül arasındaki yağmurlu mevsim dışında her zaman ziyaret edilebilir. Filipinler’i üç ana bölgeye ayırmak mümkün:

Luzon:

Başkent Manila’nın yer aldığı bölge. Manila hem hareketli şehir hayatı hem de İspanyol kolonyal mimarisi ile ilgi çekiyor. Filipinler’de ilk durağınız olan bu şehirde birkaç gün geçirmenizi öneriyoruz.

Visayas:

Filipinler’in en ünlü adalarının bulunduğu bölge. Boracay, Cebu, Palawan ve Coron bunlar içinden en öne çıkanları. Cebu hem hareketli şehir hayatı hem de bembeyaz egzotik kumsalları ile sizi cezbedecek. Boracay belki de Filipinler deyince ilk akla gelen yer ve doğa sporlarından dalışa bir çok aktivite yapabilirsiniz. Bohol, kakao rengindeki ağaçlarla çevrili tepeleriyle özdeşleşen bir yer.

Mindanoa:

Ülkenin en güneyinde yer alan bu adalar, zengin yerli kültürünü yakından tanımak isteyenler için mükemmel bir tercih.

Gitmeniz için 9 neden

1. Hem kültür hem de egzotik bir tatil bir arada

2. Canlı ve hareketli Manila şehri

3. Birbiriyle yarışan egzotik adalar: Boracay, El Nino, Cebu, Palawan…

4. Bohol’un ünlü Çikolata Tepeleri

5. Dünyanın en güzel resiflerinden birinde dalış

6. Vigan şehrinde İspanyol kolonyal mimari

7. Taal Volkanik Dağı’na tırmanış

8. Birbirinden renkli festivalleri

9. Muhteşem mutfağı

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+8 (5 saat ileri)
Telefon Kodu: +63
Resmi Dil: Filipince, İngilizce
Diğer Diller:
Başkent:
Manila
Din: Hristiyan
Para Birimi: Filipinler Pesosu

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY, Emirates, Singapur Havayolları
Uçuş Süresi: 13 saat
Ana Havalimanı: Manila
Vize: Yok. Seyahat bitiş tarihi itibariyle 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile dönüş bileti ve otel rezervasyonunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Priz: Tip A & C Fiş (2 dişli) / Bazı otellerde Tip B Fiş (3 dişli)
Bahşiş:
Hizmet aldığınız kişilere ufak miktarlarda bahşiş bırakmanız beklenir. Restoranlarda servis bedeli hesaba eklenmediyse, 10%’a kadar bahşiş bırakabilirsiniz.

ÖNEMLİ: AA

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Dubai: Emirates Havayollarını tercih ederseniz 1 veya 2 gece Dubai’de konaklayıp; Arap Dünyası’nın bu lüks şehrini keşfedebilirsiniz!

Singapur: Singapur Havayollarını tercih ederseniz 1 veya 2 gece Singapur’da kalıp bu yemyeşil ve ultra gelişmiş şehri gezebilirsiniz.