fbpx

Malezya

Güneydoğu Asya’da; Doğu ve Batı Malezya olarak ikiye ayrılmış olan bu ülke, Malay, Çin, Hint ve diğer çeşitli etnik kültürlerin bir arada yaşadığı bir yer. 18binden fazla adanın bulunduğu ülkede; Langkawi, Penang ve Pangkor adaları, en çok turist çeken yerler. Egzotik iklimiyle her mevsim ziyaret edilebilecek bir yer. İlk olarak Çinli ve Hintililer’in yerleştiği bu ülke; çeşitli Malay Krallık’ları tarafından yönetilmiş. 15 yy.’da Arap ve İslam kültürünün yaygınlaştığı dönemde şuan UNESCO Dünya Mirası şehri olan Melaka, önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. 20 yy ortalarına kadar İngiliz sömürgesi olan Malezya, 1963 yılında bağımsızlığını kazanmış. İngiliz ve Hollanda arasında yapılan anlaşmada aralarında bölüşülen topraklar; günümüzde Borneo adasındaki Malezya-Endonezya sınırlarını belirlemiş. Kuzey’de Tayland, güneyde Singapur’un komşusu olan bu ülke, Borneo adasının üçte birine de sahip ve burada Brunei ve Endonezya’nın komşusu.

MALEZYA LÜKS TATİL

Malezya, Güneydoğu Asya’daki en gelişmiş toplumlardan biri. Kuala Lumpur şehrini ziyaretinizde, Petronas İkiz Kuleleri gibi bir çok modern bina ve alışveriş merkezi sizleri karşılayacak. Ama tabiki ülkeye gelen ziyaretçilerin asıl geliş sebepleri; muhteşem doğal parklar ve egzotik plajlar. Kuala Lumpur’a birkaç saat uzaklıktaki Melaka şehri; Unesco Dünya Mirası şehirleri arasında yer alıp KL’dan günübirlik gezebileceğimiz bir yer. Daha güneydeki Johor ise deniz tatili için güzel bir yer; ayrıca buradan Singapur’a geçiş yapılabilir. Malezya; doğusunda Güney Çin Denizi, kuzeybatısında Andaman Denizi ile deniz tatili için birçok seçenek sunmakta. Deniz tatili için en çok tercih edilen ve turizm açısından en gelişmişi Langkawi. Bir diğer egzotik ada Penang: Ana karaya köprüyle bağlı ve kolonyal mimarisiyle Unesco Dünya Mirası şehri George Town bu adada. Bunlarla birlikte Pangkor ve Tioman gibi daha az turistik adalar da bulunmakta. Malezya; eşinizle romantik bir tatil, ailenizle geçireceğiniz eğlenceli bir tatil veya arkadaşlarınızla çıkacağınız bir macera tatili için, birbirinden renkli ve cazip alternatifler sunuyor. Tabi, çevredeki Tayland veya Endonezya adalarından biriyle de Malezya tatilinizi birleştirebilirsiniz.

Gitmeniz için 9 neden

1. Malay-Hint-Çin kültürlerini bir arada yaşamak

2. Kuala Lumpur modern bir alışveriş cenneti

3. Langkawi Adası’nda egzotik bir tatil

4. Yılın her dönemi ziyaret edilebilir

5. Birbirinden güzel doğal parkları, deniz parkları ve jeolojik parklar

6. Birbirinden güzel adalar: Penang, Pangkor, Tioman…

7. Sarawak’ın vahşi ormanlarında macera dolu bir tatil

8. Cameron Highlands’de yemyeşil bir doğada trekking

9. Sabah’ın el değimemiş plajlarında deniz tatili

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+8 (5 saat ileri)
Telefon Kodu: +60
Resmi Dil: Malay
Diğer Diller:
İngilizce, Arapça
Başkent: Kuala Lumpur
Din: İslam
Para Birimi: Ringgit

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: Malezya Havayolları, Türk Havayolları
Uçuş Süresi: 11 saat
Ana Havalimanı:
Kuala Lumpur
Vize: Yok
Priz: Tip G Fiş (3 dişli)
Bahşiş: 10% Hizmet Bedeli ve 5% Resmi Vergi genelde hesaplara dahildir. Rehberinize günlük 20-30 Riggit bahşiş verebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Kuala Lumpur Havalimanı’ndan kalkan low-cost uçuşların birçoğu, ana havalimanına 5 km mesafedeki KLAI 2’den kalkmaktadır.

Langwaki: Kuala Lumpu’da 1-2 gece konaklayıp sonra bu cennet adayı keşfedebilirsiniz.

Bali: Kuala Lumpur – Bali uçuşlarıyla bu iki destinasyonu birleştirebilirsiniz. Hatta Singapur’u da gezinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Koh Samui: Kuala Lumpur’da birkaç gün kaldıktan sonra, balayı tatilinizi bu sakin adada geçirebilirsiniz.

Phuket: Malezya’da başlayan egzotik tatilinizi, Asya’nın gözbebeği bu adada geçirebilirsiniz.

Tayland: Sınır komşusu olan Tayland’ı, Malezya gezinizle birleştirip; uzun bir Uzakdoğu Asya tatili yapabilirsiniz.

Singapur: Malezya’nın güneyinde köprü ile bağlantılı olan bu ada ülkeye dilerseniz kara dilerseniz de hava yoluyla ulaşabilirsiniz.