fbpx

Singapur

 Ağırlıkta Çin olmak üzere Hint ve Malay topluluklarından oluşan Singapur tam bir Mini-Asya. Bununla beraber gelişmiş finans ve servis sektörüyle Batı’dan da bir çok expat yaşıyor. Ve ülke bu multi-kültürel yapısıyla gurur duymakta. Bu farklılıkları şehrin kültür-sanat hayatında ve mutfaklarında görmek mümkün. Sokakta sakız çiğnemenin yasak olması gibi ilginç kuralları da olsa Asya’nın en demokratik ve özgür ülkelerinden biri. İngilizce ortak dil ve herkes bu dili konuşuyor. Sanskritçe ’de “Aslan Şehir” anlamına gelen Singapore, aslında 19 yy’a kadar pek önemi olmayan bir yerdi. İngiliz sömürgesi altına girip önemli bir liman olduktan sonra ada gelişmeye ve nüfus artmaya başladı. 20 yy ortalarında bağımsızlığını kazanan bu ada-ülke, başta alışveriş olmak üzere yoğun olarak turistlerin ziyaret ettiği bir yer. Yıl boyu sıcak ve nemli olan bu ada ülke yılın her ayı ziyaret edilebilecek bir yer.

SİNGAPUR LÜKS TATİL

Monako’dan sonra insan yoğunluğunun en yüksek olduğu ülke Singapur, aynı zamanda en yeşil ülkelerden biri. Şehir tam bir bahçeler cenneti. Singapur Botanik Bahçesi, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. Ünlü Orchard Caddesi, alışveriş için ideal. Birçok alışveriş merkezinin bulunduğu bu caddede bir çok markayı bulabilirsiniz. Marina bölgesi adanın yeni gözde yeri. Özellikle burada bulunan Marina Bay Sands oteli en çok ziyaret edilen yerlerden. Burada yer alan diğer bir ilgi çekici yer ise Gardens by the Bay bahçeleri: Flower Dome ve Cloud Forest’ı mutlaka görmelisiniz. Eğer zamanınız varsa bir tam gününüzü Sentosa adasına ayırmalısınız. Universal Studios eğlence merkeziyle çocuklu aileler için ideal bir yer olmakla birlikte birbirinden güzel botanik ve hayvanat bahçeleri ve dinlenip güneşlenebileceğiniz beach’leriyle her yaştan kişinin eğlenceli bir gün geçirebileceği bir yer. Singapur, restoranlarıyla da ön planda bir yer. Michelin yıldızlı restoranlardan sokak yemeklerine; Çin-Hint-Asya gibi Doğu mutfaklarının yanı sıra Batı ve Füzyon mutfaklarından lezzetli yemekler sunan birçok alternatif bulunmakta. Clarke Quay bölgesi, bir çok tematik restoranın bulunduğu renkli bir bölge. Singapur’da bir çok lüks otel zincirini bulmak mümkün. Aile tatili için rahat gezilebilecek ve çocuklar için de eğlenceli aktiviteler bulunabilecek bir yer. Singapur Havayolları’nın Uzakdoğu’daki bir çok yere aktarmalı uçuşları sayesinde; başka bir yerde geçireceğiniz tatilinizi birkaç günlük Singapur kısa tatiliyle rahatlıkla birleştirebilirsiniz

Gitmeniz için 9 neden

1. Mikro-Asya: Çin&Hint&Malay kültürleri bir arada

2. Her mevsim ziyaret edilebilirsiniz

3. Uzakdoğu seyahatinizde 1-2 gün duraklayabileceğiniz bir yer

4. Dünyanın en lüks restoranları, otelleri, mağazaları

5. Alışveriş cenneti

6. Birbirinden güzel bahçeleriyle yemyeşil bir yer

7. Sentosa Adası’nda eğlenceli bir gün

8. Bir birinden lezzetli dünya mutfakları

9. Çocuklarınızla keyifli bir tatil

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+8 (5 saat ileri)
Telefon Kodu: +65
Resmi Dil: Mandarin, Malay, Tamil, İngilizce
Diğer Diller:
Başkent: Singapur
Din: Budizm, Hristiyanlık, İslam, Hinduizm
Para Birimi: Singapur Doları

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: Singapur Havayolları, Türk Havayolları
Uçuş Süresi: 11 saat
Ana Havalimanı: Singapur
Vize: Yok
Priz: Tip G Fiş (3 dişli)
Bahşiş: Restoranlar dışında bahşiş bırakılması beklenmez. Restoranlarda da bahşiş oranı 10%’dur. 

ÖNEMLİ: Singapur çok katı kuralları olan bir ülke. Ülkede Ölüm Cezası hala var ve uyuşturucu bulundurma ve taşımanın cezası idamdır ve turistler için de geçerlidir. Korsan CD&DVD bulundurmanın da yüksek para cezası bulunmaktadır.

Bali: Singapur Havayolları’nın Bali bağlantılı uçuşlarıyla bu iki destinasyonu birleştirebilirsiniz.

Langkawi: Singapur Havayolları ile uçuşta, 1-2 gece Singapur’da konaklayıp sonra bu cennet adayı keşfedebilirsiniz.

Koh Samui: Singapur Havayolları ile balayı tatilinizi bu sakin adada geçirebilirsiniz.

Phuket: Singapur Havayolları ile egzotik tatilinizi, Asya’nın gözbebeği bu adada geçirebilirsiniz.

Tayland: Singapur ve Tayland’ı birleştirip; uzun bir Uzakdoğu Asya tatili yapabilirsiniz.

Malezya: Singapur’u gezdikten sonra Kuala Lumpur’a geçip sonrasında da muhteşem güzellikteki Langwaki adasında kalabilirsiniz.