fbpx

Nepal

Nepal, kuzeyinde Tibet özerk bölgesi ve güney-batı-doğusunda Hindistan ile çevrelenmiş bir yer. Dünyanın en yüksek 10 noktasında 8’i burada; dünyanın en yüksek noktası olan Everest de dahil. Bu sayade birbirinden keyifli ve heyecanlı trekking ve tırmanış rotasına sahip. Bunların içerisinde en öne çıkanı Annapurna Himalaya. Ülkeye gelen turistlerin büyük çoğunluğu, doğa sporları için gelmekte. Annapurna Himalaya’nın hemen yanındaki Pokhara, yine en çok ziyaret alan yerlerden. Phewa Gölü kenarında kurulu olan bu şehir; muhteşem bir manzaraya sahip ve trekking öncesi ve sonrasında dinlenebileceğiniz keyifli bir yer. Himalayalar’a sırtını dayamış olan Terai bölgesi birçok ulusal parkın olduğu yer. Chitwan Ulusal Parkı bunların arasında en öne çıkmış olanı ve soyu tükenmekte olan Bengal kaplanları olmak üzere birçok vahşi hayvanı burada görebilirsiniz.

NEPAL LÜKS TATİL

Nepal, birçok krallıklara ev sahipliği yapmış tarihi bir ülke. Tarihi boyunca sömürge altına girmemesiyle de bölgedeki diğer ülkelerden ayrışıyor. Ülkeye giriş noktası olan Katmandu, UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan bir yer. Kalabalık bir şehir olmasına karşın insanları çok arkadaş canlısı. Şehirde birçok tapınak ve tarihi yerler bulunmakta: Boudhanath ve Swayambhu Tapınakları bunlardan ikisi. Swayambhu Tapınağı’nın muhteşem bir manzarası bulunmakta; tabi bunun için 350 adet basamak tırmanmanız gerekiyor. Katmandu meydanlarıyla da dikkat çeken bir yer: Durbar Meydanı; ortasındaki ağaç evle şehre ismini veren yer ve etrafı tarihi saraylar, tapınaklar ile çevrili. Ülkede Hinduizm dini ağırlıkta olsa da Budizm için çok önemli olan bazı tarihi yerler burada yer almakta. Bunlar içinde öne çıkan yer: Lumbini kutsal şehri; Buda’nın doğduğu yer olarak birçok hacının ziyaret ettiği bir yer. Boudhanath ise ülkede en fazla Budist tapınağının bulunduğu yer. Katmandu’nun yakınlarında yer alan Newari gibi kasabaları ziyaret edip; yerel yaşamı deneyimleyebilirsiniz. Nepal tatilinizi, rahatlıkla Hindistan seyahatinizle birleştirebilirsiniz. Rahat ve keyifli bir seyahat için programınızı önden planlamanızı öneririz.

Gitmeniz için 9 neden

1. Everest Dağı

2. Dünyanın en yüksek 10 noktasından 8’i burada!

3. Hinduizm ve Budizm

4. Trekking, Tırmanış ve Doğa Sporları

5. Annapurna rotaları

6. Katmandu şehri

7. Pokhara ve Phewa Gölü

8. Dünyanın en arkadaş canlısı insanları

9. Buda’nın doğduğu yer: Lumbini

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+5.30 (2.5 saat ileri)
Telefon Kodu: +977
Resmi Dil: Nepali
Diğer Diller:
Başkent:
Katmandu
Din: Hinduizm, Budizm
Para Birimi: Nepal Rupisi

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY
Uçuş Süresi: 7 saat
Ana Havalimanı: Katmandu
Vize: Kapı Vizesi
Priz: Tip D & M (3 dişli) ve C (2 dişli) Fiş
Bahşiş: Nepal’da verilen her hizmet için bahşiş beklenir. Rehberlere günlük 300 NRs; şoförlü araçla tur yapıyorsanız şoföre günlük 200 NRs; restoranlarda da 10% bahşiş bırakabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Dini ve kutsal yerlere ayakkabı ile girilemez. Kalabalık yerlerde kişisel eşyalarınıza dikkat edin.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Hindistan:  Nepal’in güneyinde yer alan Hindistan’ı, uzun bir tatil programında rahatlıkla Nepal ile birleştirebilirsiniz.

Bhutan:  Nepal’in doğusunda yer alan Bhutan’da Thimpu Tapınağı’nı mutlaka görmelisiniz.

Tibet:  Nepal’in kuzeyinde yer alan Tibet’e yapacağınız ziyaretle, Budizm’in kalbine bir yolculuk yapabilirsiniz.