fbpx

Hawai

Orta Pasifik Okyanusu’nda yer alan Hawaii takımadaları, ABD’ye bağlı. Bu sayede Amerika vizeniz ile bu adaları ziyaret edebilirsiniz. 19 adadan oluşan bu takımadadaki bazı adalar turizme açık. Bunların içinde en ünlüsü Oahu. Başkent Honolulu’nun yer aldığı bu ada; nüfusun en yoğun olduğu yer. Ünlü Waikiki sahili de yine burada. Sörfçülerin mekkesi olan bu adada; sörf bilmiyorsanız dahi başlamak için ilham verecek bir yer. Maui, diğer bir popüler destinasyon. Büyük volkanik krater, Haleakala burada. Kambur Balinaları izleyebileceğiniz yer de burası. Aralık – Nisan arası bunun için en güzel zaman. Büyük Ada, aslında karışıklık olmasın diye bu ismi almış çünkü gerçek adı, tüm takımadaların ortak adı olan Hawaii. Bu ada, Volcanoes Ulusal Parkı ile ünlü. Buraya gerçekleştireceğiniz yürüyüş size unutamayacağınız bir serüven ve enfes bir manzara vaat ediyor. Doğa sporlarına düşkünler içinse Kauai ideal. Başta Wailau Nehri, Waimea Kanyonu olmak üzere birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Lanai adası ise yeni yeni turizme açılmaya başlamış; bu sebeple izole ve insanlardan uzak bir tatil için ideal.

HAWAİİ LÜKS TATİL

Hawaii adaları, özellikle Batı Amerika’ya gerçekleştireceğiniz bir tatil için mutlaka programınıza dahil etmeyi düşüneceğiniz bir yer. LA ve San Francisco’ya 5-5,5 saat uçuş mesafesinde olan bu ada; anakaradaki coğrafya, iklim, kültür ve atmosferden çok daha başka bir dünyaya taşıyacak sizi. Volkanik faylar üzerine kurulu olan bu adalarda hala faal volkanlar bulunmakta; hatta dünyanın en büyük aktif volkanlarından biri olan Mauna Lao da burada. Pasifik Okyanusu’nun getirdiği egzotik iklim ve bitki örtüsü; sizi Amerika dışına çıkmışsınız hissini yaşatacak. Polinezyalıların yaşadığı bu topraklara 18.-19. yy’da Avrupa ve Amerika’dan erişim olmuş. Bu nedenle adanın dilinde, kültüründe ve danslarında hala yerel kültürün etkileri güçlü  bir şekilde bulunmakta. 2. Dünya savaşında Japon’ların bombalayıp Amerika’yı savaşa sürükleyen Pearl Harbour da burada. Egzotik tatilinize biraz tarih eklemek isterseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz. Adaya ana ulaşım noktası Oahu adası. Gezinizi tamamen bu adada geçirebileceğiniz gibi birden fazla adayı ziyaret edeceğiniz bir program da oluşturabilirsiniz. Adalar arası ufak uçaklarla ulaşım çok rahat. Oahu’dan Kauai ve Maui adasına yarım saatlik; Büyük Ada’ya da 45 dk’lık bir uçuşla ulaşabiliyorsunuz. Adalar arası Cruise da başka bir seçenek olmakla birlikte cruise seçeneği pek bulunmamakta. Hawaii, genç – yaşlı, yıl boyu ziyaret edeceğiniz; kültürü-mutfağı-egzotik yapısıyla; sizleri cezbedecek bir yer.

Gitmeniz için 9 neden

1. Honolulu’nun renkli şehir hayatı

2. Hawaii yaşam tarzı ve etnik kültürü

3. Tropikal Ada & Egzotik Bitki Örtüsü

4. Sörf için en ideal yerlerden biri

5. Renkli Balıklarla dolu Sualtı & Dalış

6. Adadaki volkanik yapılar

7. Yıl boyu düşmeyen sıcaklıklar

8. Hawaii mutfağı ve taptaze meyveleri

9. Amerika veya diğer Hawaii adalarıyla birleştirme

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT-10 (13 saat geri)
Telefon Kodu: +1
Resmi Dil: İngilizce
Diğer Diller:
Başkent:
Hawaiice
Din: Hristiyan
Para Birimi: ABD Doları

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY, Lufthansa, United Airlines
Uçuş Süresi: 21 saat
Ana Havalimanı: Honolulu
Vize: Var
Priz: Tip A Fiş (2 dişli)
Bahşiş: ABD’de olduğu üzere hizmet sektöründe çalışanlar bahşiş ile geçimini sağlamakta. Bu sebeple 10% – 15% arası bahşiş bırakmanız uygun olur.

ABD: Los Angeles veya San Francisco’ya uçup buradan Hawaii’ye geçebilirsiniz. Böylece uzun uçuşun ardından Amerika’nın Batı yakasında dinlenme ve bu şehirleri keşfetme fırsatınız olur.