fbpx

Seyşeller

Ekvator’un hemen güneyinde bulunan bu Hint Okyanusu adalar topluluğu, size unutamayacağınız bir tatil vaat ediyor. Toplam 115 adadan oluşan Seyşeller’de, bu adaların çok azında yerleşim bulunmakta. Toplam 90bin nüfusu ve lüks turizmi hedefleyerek az sayıda misafir ağırlaması sayesinde doğal yaşamı ve bitki örtüsünü koruyabilmiş ve bunun sayesinde “Sürdürülebilir Turizm”’de dünya birincisidir. Seyşeller Hükümeti, bunun devam etmesi için gerekli önlemleri sürekli almakta ve bu sayede ziyaretçilerine Seyşeller’in olağanüstü tropik bitki örtüsü, doğal yaşamı ve sadece bu adada bulabileceğiniz hayvan türlerini sunmaktadır.

 

İlk olarak Fransız sömürgesine giren ada ardından İngiliz sömürgesine girmiş ve 20. Yüzyılın ikinci yarısında bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkede, yerel dil olan Seyşeller Kreyolu’nun yanı sıra İngilizce ve Fransızca da yaygın olarak kullanılmaktadır. Nüfüsunun büyük çoğunluğu Hristiyan olan bu ülkede; tarih ve kültür anlamında görülecek pek bir şey yoktur. Ziyaretçilerine; Doğal Parkları’nda el değmemiş bir tabiat ile mercanlarla kaplı muhteşem bir deniz ve kumsal tatili sunmakta. Adada, dev Aldabra kaplumbağası ve yanlızca Praslin adasında bulunan coco de mer palmiyeleri görülmeye değer. 

SEYŞELLER LÜKS TATİL

Seyşeller, hem beyaz kumsallarda yatıp dinlenmek isteyenler hem de doğa ve dalış düşkünleri için gidilecek bir yer. Uçakla üzerinden geçerken bu kartpostallık adalara hayran kalacaksınız. Dünyanın en güzel kumsallarının bulunduğu bu adalarda diving ve snorkling gibi deniz sporlarını yapmadan dönmeyin. İster balayı tatili; ister aile tatili; Seyşeller ziyaretçilerine bir çok güzellik ve aktivite sunuyor.

 

Mahe ve Praslin gibi büyük adaların yanı sıra gizli kalmış ve az sayıda misafir ağırlayan ufak adalar da var. En büyük adalarında dahi 2 saatte tüm ada gezilebilir. Seyşeller’de tek bir adaya giderek burayı tam anlamıyla keşfetmiş olmazsınız; adaların birbirinden farklı sundukları doğal güzellikler var. Bu sebeple en az iki adayı birleştirmenizi öneririz. Feribot’un yanı sıra Deniz Uçağı’nın ve Helikopter ile de birçok adaya ulaşıp adaları çok yakından izleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Mahe:

Seyşeller’in başkenti olan Victoria’nın bulunduğu en büyük ada. Seyşeller nüfusunun 90%’ı burada yaşıyor. Morne Doğal Parkı gibi tropik parklarıyla Seyşeller doğasını keşfetmek isteyenler için doğru tercih. Muhteşem doğasının yanı sıra Beau Vallon gibi ünlü plajları da bulunmakta.

Mahe ile Praslin veya Silhouette adasını birleştirmenizi öneririz. 

Praslin:

Seyşeller’in ikinci büyük adası. Mahe’ye göre daha sakin ve dinginlik isteyenlere göre bir yer. Mai Tabiatı Koruma Alanı’nda  dünyada yanlızca iki yerde bulunan coco de mar palmiyelerini görebilirsiniz. Ünlü Anse Lazio gibi birçok egzotik kumsala da ev sahipliği yapıyor. Adanın hemen karşısında yer alan den Aldabra kaplumbağlarının bulunduğu Curieuse adasını mutlaka görmelisiniz.

Praslin ile Mahe veya yanlızca 15 dakika mesafedeki La Digue adasını birleştirmenizi öneririz.  

La Digue:

Saf sakinlik ve dinginlik isteyenler için doğru adres. Adada neredeyse hiç araç yok; ulaşım bisiklet ve kağnı arabalarıyla yapılıyor.  

Silhouette:

Seyşeller’deki en el değmemiş adalardan biri. Adadaki tek otel Hilton Labriz Resort ve otelin sunduğu hızlı feribotlarla Mahe’den 45 dakikada bu adaya ulaşılabilirsiniz.  

 

Seyşeller, yılın her zamanı sıcak olmasıyla 12 ay ziyaret edilebilen bir ada. Yağmurların fazla olduğu aylarda dahi birkaç saat süren yağışlar almakta. Yağmurla birlikte rüzgarın yönü de önemli çünkü denizdeki dalgalar ve deniz yosunlarının karaya vurması buna göre belirleniyor. Özellikle deniz tatili içen giden kişilerin dikkat etmesi gereken bir konu. Sizlere, yılın farklı zamanlarında hangi adaya ve adanın ne tarafında kalmanız gerektiği konusunda yönlendirmede bulunuyoruz.

Gitmeniz için 9 neden

1. Beyaz Kumsal ve Turkuaz Denizi

2. Lüks Otelleri ve Creoel Misafirperverliği

3. Unutulmaz bir Balayı Tatili

4. Island Hopping

5. Egzotik Faunasıyla Tabiat Parkları

6. Muhteşem Mercanlarını ve Renkli Denizaltı Hayatı

7. Dev Aldabra Kaplumbağaları

8. Araçların olmadığı La Digue adası

9. Coco de Mar Palmiyeleri

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+4 (1 saat ileri)
Telefon Kodu: +248
Resmi Dil: Seyşeller Kreyolu
Diğer Diller: İngilizce, Fransızca
Başkent:
Victoria
Din: Hristiyan
Para Birimi: Seyşeller Rupisi

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY, Emirates, Etihad Havayolları
Uçuş Süresi: 8 saat
Ana Havalimanı: Mahe
Vize: Yok. Seyahat bitiş tarihi itibariyle 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile dönüş bileti ve otel rezervasyonunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Priz: Tip G Fiş (2 dişli)
Bahşiş: Bahşiş bırakılması beklenmiyor. Hizmetinden memnun kaldığınız kişiye, dilerseniz bahşiş verebilirsiniz.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Dubai: Emirates Havayollarını tercih ederseniz 1 veya 2 gece Dubai’de konaklayıp; Arap Dünyası’nın bu lüks şehrini keşfedebilirsiniz!

Abu Dabi: EtihadHavayollarını tercih ederseniz 1 veya 2 gece abu Dabi’de konaklayıp; Dubai’ye rakip olan bu şehrin sunduklarını keşfedebilirsiniz!

Kenya: Naorobi – Seyşeller direk uçuşu sayesinde; Safari tatilinizi deniz tatili ile birleştirebilirsiniz.