fbpx

Madagaskar

Hint Okyanusu’nda Mozambik’in doğusunda yer alan Madagaskar, dünyanın en büyük 4. adası. Uzun yıllar turizmin yoğun olmaması nedeniyle hala bakirliğini koruyan bir yer. Doğaseverler için tam anlamıyla bir cennet. 19.yy’a kadar farklı krallıklar tarafından yönetilen ada, sonrasında Fransız sömürgesi altına girmiş. 60’lada bağımsızlığını kazanmış olsa da Fransız etkisini ülkenin belirli bölgelerinde görmek mümkün. Başkent Antananarivo, oradaki ismiyle Tana, ülkeye giriş yapacağınız yer ve 1-2 gününüzü burada geçirebilirsiniz. Başkente yakın Andasibe Ulasal Park’ta farklı lemur türlerini görebilirsiniz. Büyük bir yüzölçümüne sahip olduğu için iklim farklılıklar gösterse de; Mayıs – Ekim arası fazla yağışın olmadığı ve daha serin bir dönem ve turistlerin en yoğun ziyaret ettiği zaman.

MADAGASKAR LÜKS TATİL

Madagaskar’da en çok ziyaret edilen yer, UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan Tsingy de Bemaraha. Kireç taşından oluşan bu geniş plato, Taştan Labirent olarak da anılıyor. Burada kahverengi lemur ve diğer Madagaskar’a özgü bitki örtüsü ve hayvanları da görebilirsiniz. Madagaskar’ın batısında Morondava’da yer alan devesal baobabların bulunduğu yer yine en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Buradaki ağaçların yaşı 800 yılın üzerinde olup yüksekliği 30 m’yi geçmektedir. Antananarivo adanın merkezinde ve yüksek bir rakımda olup çevresi göz alıcı pirinç tarlaları ile doludur. Buraya yapacağınız gezide yerel kültürü de yakından tanıyacaksınız. Adanın batı ve güney sahillerinde yerleşim pek olmadığı için tabiatın da en bakir olduğu yerler buralar. Deniz tatili için çevredeki Nosy be ve Nosy Komba en iyi seçenekler. Nosy Komba farklı lemur türlerini de göreceğiniz bir yer. Madagaskar filmini izleyen çocuklarınıza bu gezi güzel bir hediye olabilir. Balayı misafirleri de THY’nin Mauritus aktarmalı uçuşuyla bu iki adayı rahatlıkla birleştirebilir.

Gitmeniz için 9 neden

1. Bakir ve vahşi doğa

2. Nosy be ve Nosy Komba gibi egzotik adalar

3. Tsingy de Bemaraha

4. Birbirinden güzel Ulusal Parklar’da doğayla bütünleşme

5. Constance Tsarabanjina Oteli

6. Dalış ve su sporları

7. Ile Sainte Marie’de balinaları izle

8. Avenue of the Baobabs

9. Mauritus ile birleştirme

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+3
Telefon Kodu: +261
Resmi Dil: Malgaşça, Fransızca
Diğer Diller: Svahili
Başkent:
Antananarivo
Din: Yerel Dinler, Hristiyan
Para Birimi: Ariary

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY
Uçuş Süresi: 13 saat (Mauritus Duraklamalı)
Ana Havalimanı:
Antananarivo
Vize: Var
Priz: Tip C & E (2 Dişli), Tip D & J & K Fiş (3 dişli)
Bahşiş: Servis Bedeli faturaya dahil edilmediyse 10%’a kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Halkın büyük bölümünün günlük 2USD ile geçindiği bir ülke. Bu sebeple hizmet veren herkese 1-2USD bahşiş vermeniz beklenir. Rehberlere günlük 5-10 USD verebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Madagaskar’a seyahatte sıtma ilacı alınması önerilmektedir. Seyahat Sağlık Merkezi’nden randevu alarak bilgi temin edebilirsiniz ve ücretsiz ilacınızı alabilirsiniz.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Mauritus: Madagaskar tatilinizden sonra Mauritus’a geçip; safarinin yorgunluğunu adanın egzotik plajında atabilirsiniz.