fbpx

Meksika

Meksika, deniz tatili tutkunlarının gözde yeri. Dünyanın en fazla turist alan 7. ülkesi. Acapulco ve Cancun sahilleri başta Amerika olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçi çekmekte. Hem Pasifik hem de Karayip denizine kıyısı olan ülkede birbirinden lüks tesisler bulunmakta. Hareketli gece hayatı da bu yerlerin başka bir cazip noktası. Tabi Meksika’yı yalnızca deniz tatili ile kısıtlamak haksızlık olur. 700 yıllık bir tarihe sahip olan başkent Meksiko, dünyanın en kalabalık üçüncü şehri. Meksiko şehrini keşif için birkaç gün ayırmalısınız. Şehirde İspanyol sömürge dönemine ait birçok kolonyal mimari eser bulunmakta. Templo Mayor antik şehrinde yer alan Tenochtitlan piramitleri ise, Aztek dönemine ait görülmesi gereken yerler. Yapacağınız bir balon turu ile buraları yukarıdan da seyredebilirsiniz. Meksiko çevresinde de Aztek medeniyetine ait birçok izler bulunmakta. Meksiko’daki Aztek ve kolonyal dönemin izlerini takip ettikten sonra, yakınındaki Acapulco sahil kasabasına gidip Pasifik kıyısında lüks bir tatil yapabilirsiniz.

MEKSİKA LÜKS TATİL

Meksika, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Aztek ve Maya Medeniyetleri, bunların içinde en öne çıkanı. Sonrasında 3 asır boyunca İspanyol sömürgesi altına girmiş bu topraklarda, kolonyal dönemin izlerini görmek de mümkün. Hem kültür hem de mimaride bunu açıkça hissedebiliyorsunuz. Ülkede İspanyolca dilinin yaygın olarak kullanılması ve Katolik olmaları, bu döneme ait en belirgin etkiler. 19 yy başlarında bağımsızlığını kazanan ülke, sonrasında Amerika ile yaptığı savaş sonucunda, topraklarının üçte birini Amerika’ya vermek durumunda kalmış. Amerika sınırına yakın Baja California bölgesi; deniz tatili ve deniz sporları için ideal. Sea of Cortez’de balinaları ve yunusları izleyebilirsiniz. Ülkenin kuzeyi çöllerle çevrili olup aşağı indikçe tropikal bir iklim ve bitki örtüsüyle karşılaşıyorsunuz. Pasifik kıyısında, Acapulco ile birlikte mariachi müziğinin ve tekilanın anavatanı olan Guadalajara da ilgi görüyor. Karayip kıyısında yer alan Yucatan bölgesi, en çok ilgi gören bir diğer yer. Cancun, ağrılıklı Amerikalı turistlerin ilgisini çekerken; Playa de Carmen daha enternasyonel bir yapıya sahip. Buradan rahatlıkla ulaşabileceğiniz Chichen Itza ve Tulum’da yer alan Maya Medeniyeti kalıntıları, seyahatinize mutlaka eklemeniz gereken yerler. Mayaların izlerini, dilerseniz önce Belize ve ardından da Guatemala’ya geçerek takip edebilirsiniz. Cozumel adası, Playa de Carmen’e yarım saatlik bir feribot uzaklığında olup; daha sakin ve dingin bir tatil isteyenlerin tercihi. Buradaki resifler, mercanlar ve renkli denizaltı hayatı; dalış ve snorkeling için de mükemmel bir imkan sunuyor. Meksika’da alternatif bir rota olarak Copper Kanyonu’nda yapacağınız tren yolculuğu, size unutamayacağınız manzaralar sunacak. Meksika, hem arkadaş grupları, hem balayı çiftleri, hem de aile tatili için ideal bir destinasyon.

Gitmeniz için 9 neden

1. Chichen Itza ve Tulum’da Maya Medeniyeti’nin izleri

2. Maya Riviera’da Cancun’dan Tulum’a Karayipler deniz tatili

3. Meksiko’da Aztek Medeniyeti’nin izleri

4. Canlı ve hareketli Meksiko şehir hayatı

5. Acapulco ve Puerto Vallarta’da Pasifik deniz tatili

6. Mariachi ve tekilanın anavatanı Guadalajara

7. Copper Kanyonu’nda tren yolculuğu

8. Oaxaca’da Meksika mutfağı ve gurme turu

9. Playa del Carmen ve Cozumel adası

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT-6/-8
Telefon Kodu: +52
Resmi Dil: İspanyolca
Diğer Diller:
Başkent:
Meksiko
Din: Hristiyan
Para Birimi: Meksika Pesosu

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: Air France, American Airlines
Uçuş Süresi: 18 saat (Aktarmalı)
Ana Havalimanı: Meksiko, Cancun 
Vize: Var
Priz: Tip A (3 dişli) Fiş
Bahşiş: Servis Bedeli faturaya dahil edilmediyse 10%’a kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Tur rehberlerine yarım günlük turda 2-3USD; tam günlük turda 5USD bahşiş verebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Meksiko büyük ve kaotik bir şehir. Burada kaldığınız süre boyunca dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

ABD: Amerika’dan bir çok uçuş bulunmakta. Meksika gezinizle Amerika’yı rahatlıkla birleştirebilirsiniz.
Belize & Guatemala: Maya Medeniyeti’nin izlerini Tulum’dan takip etmeye başlayıp; buradan Belize’ye ve sonrasında Guatemala’ya geçebilirsiniz.
Karayipler: Meksika’dan Küba gibi Karayipler’deki bazı adalara direk uçuş bulunmakta.