fbpx

Mısır

Mısır; Akdeniz, Arap, Roma, Osmanlı, gibi bir çok kültürün izlerini taşıyan bir medeniyet. Afrika’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Mısır’ın aslında büyük bölümü çöllerle kaplı ve ıssız bölgeler. Kahire ve Asvan’a Nil Nehri boyunca kurulan şehirlerde nüfus toplanmış. Eski Mısır medeniyetlerinin izlerini de yine Nil Nehri boyunca takip edebilirsiniz. Tapınakları, Kralları, Piramitleri, Mumyaları, Hiyeroglifleri ile birçok kitaba ve filme de konu olmuş olan Mısır’da; Keops ve Luxor gibi Piramitler herkesin, hayatta bir kez görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.    

Antik Yunan, Roma, Pers, Osmanlı gibi birçok medeniyetin saldırısına uğramış olan bu topraklar; bu medeniyetlerle etkileşim içine girmiş ve bunun izlerini mimarilerinde, mutfaklarında, dillerinde ve kültürlerinde görmek mümkün. 60’lı yıllarda bağımsızlığını kazanmış olan Mısır’da güncel siyasi atmosfer hala dinginleşmemiş olsa da aslında bu turistik seyahati engelleyecek bir durum değil. Buna rağmen yaşanan turizmdeki düşüş; ziyaretçilerine, daha uygun fiyatlar ve daha az kalabalıkla bu engin medeniyeti keşfetme imkânı sunuyor.

MISIR LÜKS TATİL

Zengin Nil Nehri, şimdi olduğu gibi yüzyıllarca yıl çölün ortasında insanlara yaşam alanı vermiş ve bunun karşılığında da birbirinden güzel tarihi miraslara sahip olmuş. Nil Nehri üzerinde yapacağınız bir gezi; hem dinlendirici hem de bu muhteşem medeniyeti gerçek anlamda keşfetmeniz için mutlaka yapılması gereken bir yolculuk. Gemide yer alan rehberlerimiz Mısır Medeniyeti konusunda engin bilgiye ve rehberlik tecrübesine sahip gerçek birer hikâye anlatıcıları. Tarihi bilgileri, eğlenceli hikâyelerle birleştirerek, çocuklarınız kitaplarda bulamayacakları veya sıkılıp sonrasında unutacakları bilgilerden çok daha fazlasını veriyor; yaşayarak öğrenme deneyimi sunuyor.

3.000 yıllık bir tarihe sahip olan Antik Mısır Uygarlığı, günümüze pek çok iz bırakmış bir medeniyet. Özellikle Firavunlar için yapılmış olan Piramitler’in gizemi hala çözülebilmiş değil. Bu dönemlerden Kahire civarındaki Keops Tapınakları ve Giza Sfenksleri; güneyde yer alan Luksor Tapınağı, Karnak Tapınağı ve Krallar Vadisi ve Asvan’daki diğer tapınaklar; Mısır’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.    

Mısır, tarih ve kültürün yanı sıra deniz tatili için de birçok imkân sunuyor. Bunların içinden İskenderiye; Mısır’ın 2. Büyük şehri olarak hem renkli bir şehir hayatı, hem İskenderiye Kütüphanesi gibi tarihi yerler ile kültürel bir gezi hem de Akdeniz sahillerindeki otelleriyle bir deniz tatili imkânını bir arada sunuyor. Tabi ki Mısır’ın en gözde tatil mekânı Şarm el-Şeyh. Kızıl Deniz’in kenarında kurulu olan lüks oteller; balayı tatili veya ailenizle geçirebileceğiniz bir yaz tatili için ideal. Biraz daha az hareket isteyenler içinse Hurgada doğru adres.

Ülkenin büyük bölümü çöllerle çevrili. Adrenalin ve macera tutkunları için Sahara çöllerinde size özel rehber ve 4X4 özel aracınızla yapacağınız safari; çölde konaklama ve Bedevilerin kültürünü ve çölde yaşam şartlarını yakından tanıma imkânlarıyla size unutamayacağınız bir deneyim yaşatacak.

Gitmeniz için 9 neden

1. 3.000 yıllık Antik Mısır Uygarlığı

2. Keops Piramidi, Luksor Tapınağı

3. Dünyanın 7 Harikasından biri

4. Nil Nehrinde Gezi

5. Renkli Kahire ve İskenderiye şehirleri

6. Şarm el-Şeyh ve Hurgada’da Lüks Tatil

7. Çocuklarınızla Eğitici bir Tatil

8. Kızıl Deniz’de Dalış

9. Çöl’de Safari

Ne Zaman Gidilmeli

Ocak:
Şubat:
Mart:
Nisan:
Mayıs:
Haziran:
Temmuz:
Ağustos:
Eylül:
Ekim:
Kasım:
Aralık

Pratik Bilgiler

Saat Dilimi: GMT+2 (1 saat geri)
Telefon Kodu: +20
Resmi Dil: Arapça
Diğer Diller: Mısır Arapçası
Başkent:
Kahire
Din: İslam
Para Birimi: Mısır Poundu

Seyahat Bilgileri

Önerilen Havayolları: THY, Egyptair
Uçuş Süresi: 3,5saat
Ana Havalimanı: Kahire 
Vize: Var.
Priz:
Tip G Fiş (3 dişli)
Bahşiş: Ufak hizmetlerde dahi bahşiş beklenir; hizmet sektörü geçimini ağırlıklı olarak bahşişten sağlamaktadır. Hizmetin büyüklüğüne göre ufak bozukluklardan 5-10%’a kadar bahşiş verebilirsiniz. Rehberlere bahşiş verilmesi genel uygulamadır.

 

ÖNEMLİ: Ramazan ayında dışarıda yeme-içme imkanları çok sınırlıdır.

Yakın Destinasyonlar

Tatilinizle Birleştirin!

Ürdün: Mısır’ın kuzeyinde yer alan ve Petra Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan bu güzel ülkeyi Mısır tatilinizle birleştirebilir; Ölü Deniz’de batmadan yüzme deneyimini yaşayabilirsiniz.